آلمان

درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

در این مقاله، اطلاعات مفیدی برای هرکسی که مایل به کار و زندگی در آلمان(درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان) هستند – جستجوی کار، درخواست ویزا، مجوز کار و اقامت، بیمه درمانی، مالیات و موارد دیگر را خواهید یافت. شما می‌توانید در آلمان زندگی و کار کنید، حتی اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، مشروط بر اینکه معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشید. برای اینکه بتوانید به طور قانونی در آنجا زندگی و کار کنید، باید مجوز کار و اقامت آلمان داشته باشید.

درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

آلمان یک انتخاب عالی برای مهاجرانی است که به دنبال افزایش رتبه شغلی هستند!

در این مقاله، اطلاعات مفیدی برای هرکسی که مایل به کار و زندگی در آلمان هستند – جستجوی کار، درخواست ویزا، مجوز کار و اقامت، بیمه درمانی، مالیات و موارد دیگر را خواهید یافت.
شما می‌توانید در آلمان زندگی و کار کنید، حتی اگر شهروند اتحادیه اروپا نباشید، مشروط بر اینکه معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشید. برای اینکه بتوانید به طور قانونی در آنجا زندگی و کار کنید، باید مجوز کار و اقامت آلمان داشته باشید.

لازم نیست برای اجازه کار آلمان جداگانه از اجازه اقامت درخواست دهید. شما هر دو را از طریق یک درخواست در اداره مهاجرت آلمان (Ausländerbehörde) دریافت می‌کنید. اکثر کارگران غیر اتحادیه اروپا نیز باید از سفارت یا کنسولگری آلمان در خارج از کشور ویزا بگیرند. این مقاله به بررسی درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان می‌پردازد.

درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

دسته‌بندی مجوزهای کار در آلمان و درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

انواع مختلفی از مجوزهای کار آلمان بر اساس شرایط و نوع شغل شما وجود دارد:

مجوز کار عمومی – اگر شغلی در آلمان پیدا کرده‌اید که توسط یک تبعه اتحادیه اروپا نمی‌توانسته پر شود، می‌توانید برای این نوع مجوز کار آلمان درخواست دهید. تا زمانی که برای این کار واجد شرایط هستید، نیازی به داشتن مهارت‌های خارق‌العاده ندارید.

مجوز کار با مهارت بالا – اگر یک کارگر ماهر با تجربه زیاد و درآمد بالا هستید، می‌توانید برای این نوع مجوز کار اقدام کنید.

کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان – اگر حقوق شما حداقل 56,400 یورو در سال یا 43,992 یورو در سال باشد اگر در شغل کمبود وجود دارد، می‌توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید.

مجوز کار برای فریلنسرها – اگر شغل آزاد یا خوداشتغال هستید و می‌توانید ثابت کنید که مشتریان احتمالی دارید، می‌توانید برای این نوع مجوز درخواست دهید.

کارگران خارجی واجد شرایط در آلمان و درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

هر کسی که در آلمان کار پیدا کند می‌تواند برای مجوز کار آلمان درخواست دهد، اما روند درخواست و شرایط بسته به جایی که شما از آن آمده‌اید متفاوت است. بسته به ملیت، سه دسته واجد شرایط وجود دارد:

 • اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس
 • ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی
 • سایر اتباع غیر اتحادیه اروپا

 

کارگران خارجی از اتحادیه اروپا، سوئیس، لیختن اشتاین، نروژ یا ایسلند

اگر شهروند اتحادیه اروپا، سوئیس، لیختن اشتاین، نروژ یا ایسلند هستید، برای کار در آلمان نیازی به درخواست ویزا یا مجوز ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اگر قصد دارید بیش از سه ماه در آنجا باشید، اقامت خود را ثبت کنید. برای ثبت نظر خود، باید به اداره ثبت اقامت محلی (Einwohnermeldeamt) یا اداره مهاجرت (Ausländerbehörde) مراجعه کنید.

کارگران خارجی از ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی

اگر اهل ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی هستید، می‌توانید به آلمان بروید، کار پیدا کنید و مستقیماً از Ausländerbehörde برای اجازه کار و اقامت درخواست دهید. برای استخدام از سفارت آلمان در کشور خود نیازی به دریافت ویزای ورود ندارید.

سایر اتباع غیر اتحادیه اروپا و درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

اگر اهل کشور دیگری غیر اتحادیه اروپا هستید (خارج از ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، اسرائیل، ژاپن یا کره جنوبی) پس درخواست مجوز کار کمی پیچیده‌تر است. تو باید:

 1. کار پیدا کنی
 2. از سفارت آلمان برای ویزای ورود برای مقاصد کاری اقدام کنید.
 3. به آلمان سفر کنید و برای اجازه کار و اقامت در Ausländerbehörde درخواست دهید.

به طور متناوب، شما همچنین می‌توانید:

 1. برای ویزای جویای کار آلمان اقدام کنید.
 2. شغل پیدا کنید
 3. درخواست اجازه اقامت کاری خود را به Ausländerbehörde ارسال کنید.

درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

کاری که نمی‌توانید انجام دهید این است که با ویزای شینگن یا از طریق توافق‌نامه بدون ویزا وارد آلمان شوید و برای مجوز کار درخواست دهید. درخواست شما بلافاصله رد خواهد شد. شما باید به اداره مهاجرت ثابت کنید که با هدف اشتغال و نه گردشگری وارد آلمان شده‌اید.

درخواست برای اجازه کار و اقامت آلمان

پس از ورود به آلمان در اداره مهاجرت آلمان (Ausländerbehörde) باید برای یک مجوز کار و اقامت درخواست دهید. همچنین اکثر افراد برای ورود به این کشور به ویزای سفارت آلمان نیاز دارند. روند درخواست به شرح زیر است:

 1. برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار در سفارت آلمان اقدام کنید.
 2. آدرس محل زندگی خود را در اداره ثبت نام شهروندان محلی (Bürgeramt) ثبت کنید.
 3. بیمه سلامت بگیرید
 4. یک قرار ملاقات در Ausländerbehörde بگیرید.
 5. مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید.
 6. درخواست اجازه کار و اقامت را در Ausländerbehörde ارسال کنید.

1. درخواست ویزا در سفارت آلمان و درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

شما می‌توانید برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار آلمان درخواست دهید. نوع ویزای شما بستگی به این دارد که آیا پیشنهاد شغلی دارید یا خیر:

 • اگر قبلاً یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت در آلمان دارید و می‌خواهید برای دریافت مجوز کار و اقامت وارد کشور شوید، برای ویزای کار درخواست می‌دهید.
 • اگر می‌خواهید به آلمان بروید و کار پیدا کنید، برای ویزای جستجوی کار درخواست می‌دهید. مدت اعتبار آن شش ماه است و در این مدت باید به دنبال کار بگردید و پیدا کنید. پس از یافتن شغل، می‌توانید درخواست خود را برای اجازه کار و اقامت ارسال کنید.

ویزای استخدام و جویای کار به عنوان ویزای بلند مدت شناخته می‌شود. شما به یکی از آن‌ها نیاز دارید تا بتوانید به طور قانونی وارد آلمان شوید و به مقامات اطلاع دهید که به منظور اقامت و کار در آلمان سفر می‌کنید. قبل از انقضای ویزا، باید درخواست مجوز اقامت را ارسال کنید.

تقریباً همه باید برای کاریابی / جستجوی کار در سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود درخواست ویزا دهند.

شما فقط در صورتی از درخواست ویزا معاف هستید که شهروند ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزیلند، سوئیس یا کره جنوبی باشید. در این صورت، شما می‌توانید به سادگی وارد آلمان شوید، شغلی پیدا کنید و درخواست خود را برای مجوز کار ارسال کنید – بدون نیاز به ویزای ورود.

2. ثبت آدرس زندگی خود در آلمان و درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

پس از یافتن محل اقامت در آلمان و نقل مکان، باید به اداره ثبت نام مقیم محلی (Bürgeramt) بروید و آدرس خود را ثبت کنید. این فرایند به شرح زیر است:

 • با Bürgeramt محلی تماس بگیرید و یک قرار ملاقات بگیرید. اگر مطمئن نیستید که کجاست یا چگونه می‌توانید با آن تماس بگیرید، به سادگی “Bürgeramt + نام شهر خود” را به صورت آنلاین جستجو کنید.
 • تکمیل فرم ثبت نام می‌توانید فرم را در یک نسخه فیزیکی در Bürgeramt دریافت کنید یا آن را دانلود کنید.
 • این اسناد را جمع‌آوری کنید:
 1. توافق‌نامه کرایه
 2. تأییدیه صاحب‌خانه مبنی بر اینکه در آدرس خود نقل مکان کرده‌اید.
 3. گذرنامه.

تماس با ما

 • مدارک را در تاریخ قرار ملاقات خود در Bürgeramt ارسال کنید.
 • سند ثبت اقامت (Meldebescheinigung) خود را دریافت کنید. زمانی که برای اجازه کار و اقامت در Ausländerbehörde درخواست می‌کنید به این مدرک نیاز دارید. معمولاً آن را در همان روزی که درخواست می‌کنید دریافت خواهید کرد.

3. دریافت بیمه درمانی و درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

پس از دریافت اجازه اقامت برای کار، می‌توانید در بیمه درمانی قانونی آلمان ثبت نام کنید. با این حال، هنگام ارسال درخواست هنوز به نوعی بیمه نیاز دارید. از آنجایی که اگر هنوز مجوز اقامت مناسب نداشته باشید، بیمه‌گران سلامت عمومی احتمالاً پوشش شما را نمی‌پذیرند، بهترین گزینه شما در این زمان این است که یک طرح بیمه از یک شرکت خصوصی دریافت کنید. پس از نهایی شدن درخواست شما، واجد شرایط طرح بیمه درمانی قانونی خواهید بود.

4. گرفتن وقت در Ausländerbehörde

پس از ثبت آدرس و دریافت بیمه درمانی، باید از اداره مهاجرت آلمان (Ausländerbehörde) وقت بگیرید. دفاتر Ausländerbehörde مختلف بر اساس منطقه وجود دارد، بنابراین فقط وب سایت دفتری را که باید به آن مراجعه کنید پیدا کنید و دستورالعمل‌های رزرو وقت را دنبال کنید. به عنوان مثال، اگر در برلین اقامت دارید، می‌توانید یک قرار Ausländerbehörde را در اینجا رزرو کنید.

پس از رزرو وقت، معمولاً یک ایمیل تأیید دریافت خواهید کرد که شامل تاریخ و ساعت قرار، آدرس و همچنین شماره قرار است. گاهی اوقات ممکن است بتوانید مستقیماً (بدون وقت قبلی) به دفتر بروید، شماره بگیرید و در صف انتظار بمانید، اما اکثر دفاتر مهاجرت آلمان پس از شیوع ویروس کرونا این گزینه را لغو کرده‌اند. به احتمال زیاد نیاز به تعیین وقت آنلاین خواهید داشت.

5. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت برای کار

مدارکی که هنگام درخواست برای اجازه کار و اقامت در آلمان نیاز دارید عبارت‌اند از:

 1. گذرنامه.
 2. تصاویر در اندازه پاسپورت آن‌ها باید دستورالعمل‌های عکس ویزای ایکائو را دنبال کنند.
 3. فرم درخواست برای اجازه اقامت. به آلمانی: Antrag auf Erteilung eines Aufenthaltstitels.
 4. بیانیه روابط استخدامی. این به عنوان Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis شناخته می‌شود و باید توسط کارفرمای شما تکمیل شود. می‌توانید آن را در وب سایت آژانس فدرال کار آلمان (فرم به زبان آلمانی) بیابید.
 5. قرارداد کاری یا پیشنهاد شما باید موقعیت شما، مدت زمان استخدام و همچنین حقوق شما را ذکر کند.
 6. گواهی ثبت نام (Meldebescheinigung).
 7. اجاره مسکن به همراه نامه تأییدیه کتبی اقامت از صاحب‌خانه شما.
 8. مدرک دانشگاه یا کالج شما. نسخه اصلی.
 9. گواهی بیمه سلامت. در صورت داشتن بیمه نامه قانونی، کارت سلامت الکترونیک و تأییدیه بیمه سلامت را ارائه دهید. اگر بیمه درمانی خصوصی دارید، باید گواهی از ارائه دهنده بیمه سلامت خود ارائه دهید که ثابت کند سهم خود را پرداخت کرده‌اید و جزئیات بیمه خود را ذکر کنید.
 10. یک رزومه (CV).
 11. اظهارات بانک.
 12. جلد نامه باید دلیل درخواست، کاری که انجام خواهید داد و معرفی خود را ذکر کنید.

هر مدرک دیگری که Ausländerbehörde ممکن است درخواست کند.

درخواست اجازه کار برای مهاجرت کاری به آلمان

6. درخواست برای اجازه اقامت برای کار در Ausländerbehörde ارسال کنید

هنگامی که تمام مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کردید، می‌توانید درخواست تکمیل شده خود را در تاریخ قرار ملاقات خود در Ausländerbehörde ارسال کنید؛ مانند همه مسائل اداری، ممکن است مجبور باشید مدتی صبر کنید تا با شماره شما تماس گرفته شود، اما هنوز هم باید کمی زودتر برسید. موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • لباس مناسب بپوشید، حتی اگر بیشتر به سبک اداری «رسمی» باشد.
 • اسناد خود را در یک پوشه یا کلاسور و به خوبی سازماندهی کنید.
 • همچنین ممکن است مجبور به پرداخت هزینه درخواست باشید، بنابراین مقداری پول نقد یا کارت اعتباری خود را با خود ببرید.

از لحظه ارسال درخواست، چند هفته طول می‌کشد تا پاسخ را دریافت کنید. اگر مدت زمان انتظار بیشتر از اعتبار ویزای ورود شما باشد، مشکلی نیست زیرا این واقعیت که شما منتظر تصمیمی هستید اقامت شما را قانونی می‌کند.

برای اینکه این مراحل را آسان‌تر بگذرانید و اطلاعات بیشتری درباره آوسبیلدونگ آلمان و ویزای کاری آلمان بیشتر بدانید ما شرکت کاریابی بین‌المللی ویکو را به شما معرفی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *