گروه آوس بیلدونگ

آلمان، کشوری به دنبال نیروی کار

شاید تحصیلات دانشگاهی شما به اندازه‌ای نباشد که بتوانید در بخش‌های دولتی آلمان مشغول به کار شوید و یا اصلاً قصد مهاجرت دارید، اما نمی‌خواهید درس بخوانید و به دانشگاه بروید. پس تنها راه‌حلی که پیش روی شماست تا بتوانید به این کشور مهاجرت کنید، اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان و شرکت در کارآموزی دوره‌های فنی یا همان آوسبیلدونگ (AUSBILDUNG) است.

شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ، از آسان‌ترین راه‌هایی است که به کمک آن می‌توانید مهاجرت کنید و در کنار آن یک مهارت بیاموزید و مشغول به کار شوید. همان‌طور که می‌دانید، شاخص رشد جمعیت در کشور آلمان منفی است بنابراین این کشور به دنبال جذب نیروی کار جوان و نگه‌داشتن اقتصاد پایدار و رو به رشد خود است به همین سبب همواره می‌کوشد تا بتواند نیروی کار جوان را از کشورهایی که خواهان مهاجرت به آلمان هستند، جذب کند. اگر نتیجه‌ی کارآموزی شما مطلوب باشد و رزومه‌ی خوبی داشته باشید می‌توانید با کمی تلاش در کمپانی‌های بزرگی چون BMW، Daimler AG، Vodafone، Bosch و Volkswagen مشغول به کار شوید.

آوسبیلدونگ چیست؟

به دوره‌های کارآموزی فنی که در آلمان برگزار می‌شود، آوسبیلدونگ می‌گویند که معمولاً این دوره‌ها 2 الی 4 سال طول می‌کشد. در آوسبیلدونگ دروس عملی و نظری، کنار هم آموزش داده می‌شوند. آوسبیلدونگ معمولاً توسط مؤسسات آموزشی برگزار می‌شود که برخی از آن‌ها ماهانه 400 الی هزار یورو به شما حقوق پرداخت می‌کنند! البته این حقوق بستگی به دوره‌ای دارد که انتخاب می‌کنید، در حال حاضر، دستمزد، به ازای یک ساعت کار در آلمان 10 یورو است و برای درآمد بیش از 8450 یورو در ماه، باید مالیات پرداخت کرد. حدود 400 رشته برای شرکت در این دوره وجود دارد که بعضی از آن‌ها به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شود.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد:
1. مدرسه‌ای: به این دوره‌ها عموماً شولیشه آوسبیلدونگ می‌گویند که توسط کالج‌های حرفه‌ای ارائه می‌شود. اگر در دوره‌ی خصوصی شرکت می‌کنید، هزینه‌ای بابت شهریه باید بپردازید. دوره‌ی تئوری این نوع آوسبیلدونگ طولانی‌تر است و بابت شرکت در این دوره حقوقی دریافت نمی‌کنید مگر اینکه دوره‌ی انتخابی شما پرستاری باشد. در طول دوره، شما می‌توانید 10 ساعت در جایی دیگر مشغول به کار شوید.
2. دوگانه: آلمانی‌ها این دوره را به نام دوآله یا بقو فلیشه آوسبیلدونگ می‌شناسند. لازمه‌ی شرکت در این دوره، استخدام در یک شرکت است و شما باید 60% واحد عملی خود را در شرکتی که استخدام شده‌اید بگذرانید. طول این دوره بسته به انتخاب شما متغیر است و 2 الی 3 سال طول می‌کشد که در این مدت حقوق دریافت می‌کنید. بعد از پایان این دوره، کار شما تضمین شده است و بعد از 5 سال می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.
دوره‌هایی از آوسبیلدونگ که متقاضی برای آن‌ها بیشتر است، به شرح زیر است:

تیم متخصص

تیم متخصص

بررسی مدارک شما توسط تیمی مجرب و متخصص در زمینه اخذ روادید.
پشتیبانی لحظه‌ای

پشتیبانی لحظه‌ای

تمامی کارشناسان ما از شروع کار تا پایان آن شما را همراهی می‌کنند.
مجوز رسمی

مجوز رسمی

پروسه کاری تماما زیر نظر ارگان‌های دولتی هر دو کشور انجام می‌گیرد.

شرایط اقدام برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

1. از شروط اصلی شرکت در دوره‌ی آوسبیلدونگ، دانش زبان آلمانی (حداقل B2) است و بدون ارائه‌ی مدرک زبان اجازه‌ی شرکت در این دوره را ندارید بنابراین ویزای آوسبیلدونگ آلمان را دریافت نخواهید کرد.

2. برای شرکت در آوسبیلدونگ، مدرک تحصیلی شما حداقل باید دیپلم باشد. اگر در دوره‌های مختلفی شرکت کرده‌اید و مدرک معتبر دارید، می‌توانید آن را در رزومه‌ی خود قرار دهید زیرا تأثیر مثبتی در اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان دارد.

3. شرکت در این دوره‌ها، دارای محدودیت سنی است در نتیجه این دوره فقط برای افرادی مناسب است که بین 18 تا 25 سال قرار دارند.

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

مدارک دریافت ویزا آوسبیلدونگ آلمان

روش اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان لازم است مدارکی را به سفارت آلمان ارائه دهید. این مدارک شامل موارد زیر است :
_ رزومه یا CV که نشان دهد شما علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستید.
_ تکمیل فرم درخواست ویزای آوسبیلدونگ آلمان
_ دو عدد عکس به همراه گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه
_ قرارداد آوسبیلدونگ به همراه مشخصات کارفرما، مدت آموزش و دستمزد ناخالص در ماه
_ ارائه فرم تکمیل‌شده‌ی شرح شغلی توسط کارفرما
_ مدرک زبان آلمانی در سطح B2
_ ترجمه‌ی دوره‌های طی شده و مدارک تحصیلی (حداقل دیپلم) به زبان آلمانی

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

معایب اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

برخلاف ویزای سرمایه‌گذاری، ویزای آوسبیلدونگ آلمان، ویزای همراه صادر نمی‌کند و با پایان دوره و بستن قرارداد با یک شرکت و مشغول به کار شدن، می‌توانید برای اخذ ویزای خانواده اقدام کنید.

لیست رشته‌های آوسبیلدونگ آلمان