کلن

شهر کلن، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آلمان

شهر کلن، شهری با قدمت 2000 ساله است که در غرب آلمان قرار دارد و مرکز فرهنگی این کشور است.

رودخانه‌ی راین از میان کلن، چهارمین شهر بزرگ کشور آلمان می‌گذرد. کلن، زادگاه جولیا آگریپینا، همسر امپراتور کلودیوس بود که نام این شهر را در ابتدا Colonia Claudia Ara Agrippinensium نامید که طی گذشت زمان، نام شهر کوتاه و به Colonia تغییر کرد که امروزه آن را به کلن می‌شناسیم. جمعیت این شهر ۱،۱۱۸،۷۸۹ نفر است، همچنین نزدیک به 36% جمعیت این شهر را مهاجرین به خود اختصاص داده‌اند. شرکت هواپیمایی، یکی از ابرقدرت‌های ایرلاین، یعنی لوفت هانزا، در شهر کلن قرار دارد. تابستان‌های کلن، معتدل است و در زمستان آن یخبندان دیده نمی‌شود. کلن یک ساعت از GTM جلوتر است و با ایران 3:30+ اختلاف زمانی دارد.

معرفی کلن

شهر کلن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای آلمان است. این شهر از نظر فرهنگی، تاریخی و اقتصادی نه‌تنها در آلمان بلکه در کل اروپا نیز جزوی از شهرهای مهم است. این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای بندری اروپاست. شهر کلن در جنوب غربی رود راین واقع است. کلن قطب صنعتی کشور آلمان هست.
کلیسای جامع کلن و پل مشهور  هوهنزولرن نیز در این شهر قرار دارد. این پل مهم بر روی رود راین قرار گرفته است. 
شهر کلن به‌وسیله رود راین به دو قسمت شرقی و غربی به دونیم تقسیم شده است. اگر کلیسای کلن را به عنوان مرکز شهر کلن در نظر بگیریم بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی شهر کلن در سمت چپ آن قرار دارد.

شهر کلن

آب و هوای شهر کلن

شهر کلن آب و هوایی مرطوب و بارانی دارد و مؤثر از اقیانوس اطلس است. باوجود اینکه زمستان‌های بسیار سردی دارد اما به مرز یخبندان نمی‌رسد. شهر کلن نیز مانند بیشتر مناطق آلمان دارای تابستانی معتدل است. یکی از خصوصیات بارز آن‌هم وزش بادهای شدید است که بیشتر بین ماه‌های نوامبر تا مارس اتفاق می‌افتد.

 

کار در کلن

شهر کلن مهم‌ترین منبع اقتصادی شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی است. یکی دیگر از منابع مهم دریافت درآمد در این کشور نیز که از طریق پژوهش‌ها و تحقیقات صورت می‌پذیرد سرمایه خود را از طریق این کارخانه‌ها و شرکت‌ها تأمین می‌کند. دفترهای اصلی شرکت‌های بزرگی چون دایملر، پورشه و بوش هم در این شهر واقع شده است که به فرصت‌های شغلی و اقتصاد این شهر کمک بسزایی کرده است.

هزینه‌های زندگی در شهر کلن آلمان

زندگی در کلن به‌طور کل آلمان اصلاً خسته‌کننده نیست اما با توجه به این که کشورهای غربی مدام در حال توسعه می‌باشند، هزینه‌های زندگی رو به افزایش است البته تورم کنترل شده‌ای دارند و اپیدمی کرونا نیز در افزایش قیمت‌ها بی‌تأثیر نیست. با این حال محله‌های ارزان این شهر نزدیک رود راین قرار دارند و هزینه‌ی زندگی نسبت به دیگر شهرهای آلمان، مثل مونیخ و فرانکفورت پایین‌تر است. سیستم حمل‌ونقل مناسب در کلن باعث شده است که حتی اگر در حومه‌ی شهر هم ساکن شوید، بتوانید راحت خود را به مرکز شهر برسانید.

هزینه‌ی زندگی برای یک نفر در کلن بدون مبلغ اجاره‌ی خانه چیزی حدود 800 یورو برآورد شده است که رقمی معقول به نظر می‌رسد. در جدول زیر به تعدادی از هزینه‌ها اشاره شده است:

خدمات و اقلامهزینه متوسط
یک وعده‌ی غذایی در یک رستوران ارزان10 یورو
یک کیلوگرم گوشت13 یورو 
یک کیلوگرم برنج سفید3 یورو
1 لیتر بنزین1.38 یورو
شارژ ساختمان (یک واحد ۸5 متری)262.62 یورو
فیتنس کلاب (یک ماهه)29.99 یورو

میانگین حقوق بعد از پرداخت مالیات در شهر کلن 2.477 یورو است و برای اجاره‌ی خانه‌یک خوابه در مرکز شهر به 816 یورو و در خارج از شهر 642 یورو نیاز دارید. البته دقت کنید که این قیمت‌ها میانگین و حدودی است. پیدا کردن خانه در کلن سخت است، اگر نتوانستید خانه‌ی موردنظر خود را پیدا کنید می‌توانید در WG (خانه‌های تیمی) ساکن شوید.

راهنمای تخصصی

راهنمایی و پشتیبانی تا یک سال

ویزای دانشجویی

اخذ ویزای دانشجویی برای شهر دلخواهتان

ویزای کاری

اخذ ویزای کاری با بهترین شرایط

فرهنگ مردم شهر کلن

فرهنگ، آداب‌ورسوم یک کشور است اما ممکن است شهر به شهر یا حتی محله به محله متفاوت باشد. چیزی که اهمیت دارد، فرهنگ غنی مردم کلن است. مردم این شهر به‌شدت به برنامه‌ریزی و نظم اهمیت می‌دهند به همین دلیل در شرایط بحرانی عملکرد خوبی دارند. به سبب همین برنامه‌ریزی و احساس مسئولیت، خدمات شهرداری به بهترین شکل انجام می‌شود. مردم کلن زندگی کاری و شخصی خود را از هم جدا می‌دانند و به محیط‌زیست اهمیت زیادی می‌دهند به‌گونه‌ای که زباله‌ها کاملاً تفکیک شده‌اند و منابع طبیعی را به صورت بهینه مصرف می‌کنند. فرهنگ مرد سالاری تقریباً در این شهر ریشه‌کن شده و بیشتر کارمندان خانم‌ها هستند و نقطه‌ی قوت فرهنگ مردم کلن احترام به تمام نژادها و ملیت‌ها است. تعطیلی واقعی را می‌توانید در روز یکشنبه کلن تجربه کنید! اگر بخواهیم به نقطه ضعف این شهر اشاره کنیم باید بگوییم که نمی‌توانید به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید و باید به زبان آلمانی مسلط باشید.

جاذبه‌های شهر کلن

این شهر جاذبه‌های بسیاری دارد که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم:

1. موزه لودویگ

شاید بتوان از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین موزه‌های آلمان یاد کرد. موزه لودویگ در سال 1967 توسط یک زن و شوهر راه‌اندازی شد. در لودویگ 350 هزار اثر هنری از جمله نقاشی‌های آوانگارد روسی، آثار پیکاسو و ... قرار دارد.

 

موزه لودویگ

2. سالن شهر کلن

قدیمی‌ترین سالن کشور آلمان در شهر کلن قرار گرفته است که قدمت آن به سال 1407 میلادی باز می‌گردد! بیش از صد مجسمه در این سالن، که روزی بلندترین ساختمان شهر بود قرار دارد. با اینکه این بنا در جنگ جهانی دوم بسیار صدمه دید اما اکنون به شکلی نسبتاً مدرن بازسازی شده است.

3. خانه 4711

عطرهای اولیه در خانه‌ای ساخته می‌شد که در سال 1792 بنا شده بود. در این ساختمان معروف‌ترین عطرها به فروش می‌رسند.

4. کلیسای سنت مارتین

احتمالاً تنها کلیسایی که در بالای آن هیچ صلیبی قرار ندارد، سنت مارتین است. پیش از این که در سال 1150 کلیسای سنت مارتین در شهر کلن ساخته شود، کلیسای دیگری در همین محل قرار داشت که بر اثر آتش‌سوزی از بین رفته بود.

کلیسای سنت مارتین کلن

تحصیل در شهر کلن

شهر کلن به دلیل هزینه زندگی به‌صرفه و داشتن دانشگاه‌های متعدد همیشه خواستار زیادی را در بین دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در آلمان داشته است. دانشگاه‌های شهر کلن هم مانند سایر دانشگاه‌های آلمان که به دلیل تخصص و کیفیت بالا شهرت پیداکرده‌اند. دانشگاه کلن ششمین دانشگاه تأسیس شده در اروپاست. البته این دانشگاه یک‌بار در سال 1798 بسته شد و در سال 1919 دوباره و مجدداً به فعالیت خود ادامه داد.

گروه ویکو

لیست دانشگاه‌ها

شرایط پذیرش در دانشگاه کلن آلمان

1.Tabular Curriculum Vitae ( سندی از مسیر شغلی و تحصیلات خود) به زبان آلمانی
2.اثبات دانش زبان آلمانی
3. گواهی ترک مدرسه متوسطه همراه با ترجمه
4. گواهینامه TestAS
5. اثبات قبولی در آزمون دانشگاه (در صورت وجود
6. گواهی آزمون سنجش
7. کپی گواهی مدرسه دو سال گذشته (فقط برای کسانی که دارای مدرک لیسانس بین‌المللی هستند)
8. گواهینامه‌های دوره با موضوعات و نمرات ذکرشده همراه با ترجمه
9. کپی گذرنامه

 

رشته های تحصیلی پر طرفدار در دانشگاه کلن آلمان